3. czerwca 2022 08:00

Czy piłka nożna to futbol czy rugby?

W różnych krajach toczą się spory o to, która dyscyplina sportu powinna być nazywana "piłką nożną". Słowo "piłka nożna" określa jednak dużą rodzinę dyscyplin sportowych, z których wszystkie mają bardzo podobną historię i początki. Podobnie jak osobniki mające wspólnego przodka mogą ewoluować w taki sposób, że są od siebie zupełnie różne, tak i dzisiejsze sporty piłkarskie ewoluowały od wspólnego przodka do różnych form. Grając w automaty online o tematyce piłkarskiej, możesz zdobyć darmową kasa za rejestrację bez depozytu.

Co to jest futbol amerykański?

Futbol amerykański to nic innego jak gra sportowa, w której biorą udział dwie drużyny zawodników jednocześnie. Każda drużyna składa się z 11 zawodników. W tej grze nie ma ograniczeń co do liczby zmian. Futbol amerykański to gra wymagająca dużego zaangażowania. Dużą rolę odgrywa również strategia gry. Celem gry jest zdobywanie punktów. Zawodnicy powinni starać się przenieść piłkę nad linią dotykową przeciwnika.

Co to jest rugby?

Rugby to sport, w którym również biorą udział dwie drużyny. W każdej drużynie jest jednak po 15 zawodników. Zawodnicy grają na prostokątnym boisku. Aby wygrać, musisz wystrzelić piłkę ponad linię bramkową przeciwnika lub kopnąć ją w górną część słupków bramki. Co ważne, piłka ma kształt migdała. Mówiąc najprościej, futbol amerykański jest zaawansowaną formą rugby.

Z drugiej strony, piłka nożna to gra, w której biorą udział dwie drużyny. W każdej drużynie znajduje się 11 zawodników. Celem gry jest zdobycie większej liczby bramek niż przeciwnik. W piłce nożnej i futbolu amerykańskim zawodnicy nie mogą używać rąk, natomiast w rugby i futbolu amerykańskim używa się zarówno rąk, jak i nóg.

Amerykanie nazywają piłkę nożną futbolem, ponieważ futbol amerykański nazywają Egg-Hand, a tak naprawdę powinien się on nazywać Egg-Hand. Rugby to sport fizyczny, w którym zawodnicy występują bez wyposażenia ochronnego lub z niewielką jego ilością, a szybkość/umiejętności/strategia są wykorzystywane do przenoszenia piłki na terytorium przeciwnika. Rugby wywodzi się z piłki nożnej i z nieznanych powodów bywa nazywane "grą w niebie".

Jaka jest różnica między zasadami gry w rugby a zasadami gry w futbol amerykański?

Patrząc na futbol amerykański, należy zauważyć, że w każdej drużynie na boisku w danym momencie znajduje się 11 zawodników. Liczba substytutów jest nieograniczona. Drużyny mają trzy timeouty na połowę meczu. Rozpoczęcie gry ogłasza się za otwarte. Obie drużyny ustawiają się naprzeciwko siebie.

Zawodnik odbierający piłkę ma prawo nie tylko biegać z piłką, ale także podawać ją do członków swojej drużyny. Zawodnicy muszą przenieść piłkę na odległość co najmniej 10 jardów w ciągu 4 rzutów. Jeśli nie uda im się tego zrobić, szansę dostaje drużyna przeciwna. Jeśli im się to uda, mają cztery kolejne próby, aby przenieść piłkę meczową o 10 jardów dalej. Gracze muszą zdobywać punkty, przenosząc spiczastą piłkę w pole bramkowe przeciwnika.

W rugby drużyna składa się z 15 zawodników. Zawodnicy są podzieleni na napastników i obrońców. Silniejsi i więksi zawodnicy są wyznaczani na napastników, a szybsi na obrońców.

Mecz rozpoczyna się po rozpoczęciu gry. W tym czasie drużyny walczą o posiadanie piłki. Zawodnik drużyny odbierającej biegnie z owalną piłką, kopie ją lub podaje do dowolnego innego zawodnika z boku lub z tyłu. Przeciwnicy mogą atakować zawodnika w dowolnym momencie. Z wyjątkiem uderzeń, rzutów sędziowskich, rzutów do kosza, mauli i wyprowadzania piłki, żaden inny kontakt nie jest dozwolony.

Co to jest piłka nożna?

Wszystkie gry z rodziny piłki nożnej oficjalnie wywodzą się z XIX wieku. W Anglii szkoły publiczne i uniwersytety dla chłopców miały swoje własne gry. Kilka szkół, takich jak Eaton, Harrow i Winchester, nadal prowadzi własne rozgrywki piłkarskie według własnych zasad, rozgrywane na terenie kampusu.

W połowie XIX wieku powstał ruch mający na celu skodyfikowanie zasad tych gier. Sport, który obecnie nazywamy piłką nożną, wywodzi się z zasad obowiązujących w Cambridge. Był to zbiór przepisów ustalonych w XIX wieku, które miały na celu stworzenie kodeksu dla drużyn z innych szkół, aby grały zgodnie z ustalonym zestawem zasad.

W 1863 r. zorganizowano Związek Piłki Nożnej. Pierwszy regulamin oparty był na zasadach obowiązujących w Cambridge i zabraniał noszenia piłki. Związek Piłki Nożnej, który istnieje do dziś. Mniej więcej w tym samym czasie gra, w której zawodnicy mogli przenosić piłkę, opracowała własne zasady.

Pod koniec XIX wieku zarówno rugby, jak i piłka nożna były znane jako piłka nożna. Association football skrócono do assoc, a biorąc pod uwagę sposób, w jaki się wtedy mówiło, ruby potocznie nazywano rugby, a assoc - assoccer, co później skrócono do soccer.

Piłka nożna jest nadal nazywana grą w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, RPA i w dużej części regionu Pacyfiku. Tak, termin ten jest rzeczywiście pochodzenia brytyjskiego, choć obecnie jest używany prawie wyłącznie poza granicami kraju.

 

 

Komentarze:

Zaloguj się, aby dodać komentarz ze swojego konta:

Login: Hasło:


Dodaj komentarz jako gość:

Autorwww.pomorskifutbol.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Są one wyłącznie opinią autorów. Komentarze zawierające treści obraźliwe lub wulgarne będą usuwane.
© Pomorski Futbol 2003-2022 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE