MENU
ROZGRYWKI 18/19
ARCHIWUM
POMORZE
ROZRYWKA
SERWIS
REKLAMA
Piłkarska Liga Narodów
6. marca 2018 09:00

Jakie podatki płaci w Polsce legalny bukmacher?

Gry hazardowe stają się w Polsce bardzo popularne. Obecnie sporo osób uczestniczy w zakładach wzajemnych za pośrednictwem Internetu, choć wciąż nie brakuje graczy, lubiących odwiedzać naziemne punkty bukmachera. Operatorów działających na terenie naszego kraju obowiązują jednak pewne zasady, których nie mogą przekraczać. Wszystko po to, by zapewnić swoim użytkownikom bezpieczeństwo podczas zawierania transakcji oraz odpowiednią ochronę danych osobowych.

Zmiany w prawie hazardowym nastąpiły wraz z nowelizacją ustawy o grach losowych z grudnia 2016 roku, której zapisy wchodziły w życie 1 kwietnia i 1 lipca 2017 roku. Zgodnie z nimi, legalny bukmacher musi dysponować siedzibą zlokalizowaną na terenie naszego kraju oraz otrzymać koncesję Ministerstwa Finansów. Musi być też wypłacalny i posiadać regulamin gier zatwierdzony przez wspomnianą już instytucję. Żeby działać zgodnie z obowiązującymi przepisami, powinien też odprowadzać podatki i rozliczać się z polskim urzędem skarbowym. (więcej tutaj: www.finanse.mf.gov.pl/inne-podatki/podatek-od-gier/gry-hazardowe-przez-internet )

Jakie podatki obowiązują każdego polskiego bukmachera?

Organizator zakładów wzajemnych, podobnie jak operator zajmujący się oferowaniem jakichkolwiek gier losowych, jest podatnikiem, który musi odprowadzać podatek od gier. Oczywiście, aby działać legalnie, powinno mu zostać udzielone zezwolenie na organizację poszczególnych gier. Sam przedmiot opodatkowania stanowi wówczas urządzanie gier losowych, w tym konkretnie przypadku - zakładów bukmacherskich. W przypadku polskich buków obowiązek podatkowy staje się faktem w momencie, gdy rozpoczynają oni organizację zakładów wzajemnych w pierwszym salonie stacjonarnym bądź też na pierwszej stronie internetowej, dostępnej dla polskich graczy.

Co ważne, podstawę opodatkowania w rozgrywkach bukmacherskich stanowi suma stawek wpłaconych przez uczestnika, co oznacza, że od każdej kwoty, wpłaconej przez gracza, bukmacher musi zapłacić podatek. Wysokość podatku od zakładów wzajemnych wynosi 12 % (zobacz więcej tutaj: www.legalsport.pl/ustawa-hazardowa/podatki-od-gier-hazardowych/podatek-od-gier-czy-rzeczywiscie-jest-za-wysoki ) Dla porównania, na przykład w Niemczech wynosi on 5 %. Wyjątek stanowią zakłady bukmacherskie na sportowe współzawodnictwo zwierząt, które organizuje się w oparciu o zezwolenie tylko i wyłącznie na ich okazję. Tam podatek wynosi 2,5 %.

W przypadku 12% podatku od gier losowych, to istotny jest również fakt, że odprowadza go bukmacher, ale de facto płaci go gracz, ponieważ to z jego pieniędzy podatek jest płacony. Zmniejsza to kwotę potencjalnej wygranej, gdyż jest ona naliczana od niższej stawki. Przykładowo, jeśli gracz postawi 10 zł na zakład po kursie 1.50 to jest wygrana nie wyniesie 15 zł, jak można by przypuszczać, ale 13,20 zł. Wynika to z faktu, że podstawą naliczania wygranej nie jest postawione 10 zł, ale 8,8 zł, czyli kwota już po odliczeniu 12% podatku od gier. Ważne jest też to, że opodatkowana jest każda postawiona kwota, niezależnie od tego, czy zakład okaże się wygrany, czy przegrany.

Bukmacherzy mają obowiązek składać deklarację podatkową do podatku od gier odpowiedniemu naczelnikowi Urzędu Skarbowego (ten, pod który podlegają) – robią to według ściśle określonego wzoru. Muszą też samodzielnie obliczyć, a następnie wpłacić podatek od gier na konto właściwego oddziału Urzędu Skarbowego (płacą oni za okresy miesięczne, zawsze do dziesiątego dnia miesiąca). Powinni też dokonywać wstępnych wpłat podatków za okresy dzienne.

Podatek od gier to najważniejsze zobowiązanie każdego legalnego bukmachera, dotyczące każdej postawionej przez gracza kwoty, warto jednak pamiętać, że jest jeszcze jeden podatek, którego podstawą są wygrane bukmacherskie określonej wysokości. Od każdej jednorazowej wygranej, która przekracza 2 280 zł, bukmacher musi odprowadzić podatek w wysokości 10% całej kwoty (a nie tylko kwoty powyżej 2 280 zł). Na przykład, jeśli gracz obstawi dobrze mecz np. Barcelony z Realem Madryt i wygra 3 000 zł to kwota podatku wyniesie 300 zł, a więc 10% od całej wygranej.

Zakłady bukmacherskie mogą uzależniać, graj odpowiedzialnie u legalnych bukmacherów z licencją Ministerstwa Finansów i zgodnie z ustawą hazardową (źródło: hej.rzeszow.pl/ustawa_hazardowa_i_rejestr_domen_zakazanych_%E2%80%93_wazne_informacje,artykul22826.html ).

 

 


Zdjęcie

 

© Pomorski Futbol 2003-2019 WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE